Fransa Açık’ta şampiyon Serena Williams

Sezonun ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık (Roland Garros) tek kadınlar final maçında dünya 1 numarası Serena Williams, 13 numaralı seri başı Lucie Safarova’yı 6-3, 6-7 ve 6-2’lik setlerle 2-1 yenerek şampiyon oldu.Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen turnuvanın 14. gününde, ABD’li raket Williams ile Çek tenisçi Safarova tek kadınlar finalinde karşılaştı.Karşılaşmaya iyi başlayan 33 yaşındaki Williams, 4. oyunda rakibinin servisini kırarak avantaj yakaladı.

Bu avantajını koruyarak servis attığı oyunlarda hata yapmayan Williams, ilk seti 6-3 kazanarak 1-0 öne geçti.İkinci setin ilk oyununda bir kez daha rakibinin servisini kıran Williams, buna rağmen agresif oyununu sürdüremedi. Skorda 4-1 geri düştükten sonra üst üste 4 oyun kazanan Safarova, 5-4’lük üstünlüğü yakaladı. Williams’ın bu noktadan sonra oyunu dengelediği setin galibi, tie-break sonucunda belli oldu. Rakibine üstünlüğünü kabul ettirdiği tie-break sonunda 7-2 galip gelen Safarova, seti 7-6 ile hanesine yazdırarak maçta durumu 1-1’e getirdi.Üçüncü sete servis kırarak başlayan 28 yaşındaki Safarova, durumu 2-0 yaptı.

Kötü bir başlangıcın ardından maça tekrar ağırlığını koyan Williams, art arda 6 oyun alarak seti 6-2, 2 saat 1 dakika süren mücadeleyi de 2-1 kazanarak Fransa Açık’ta 3’üncü, kariyerinin 20’nci grand slam şampiyonluğunu elde etti.ABD Açık ve Avustralya Açık’ın ardından arka arkaya 3. büyük turnuvasını kazanan Serena Williams böylece, tek kadınlarda “açık dönem”de en fazla grand slam şampiyonluğu yaşayan tenisçiler sıralamasında, Alman Steffi Graf’a bir adım daha yaklaştı. Graf’ın 22 şampiyonlukla zirvede bulunduğu sıralamada, Williams 20 şampiyonlukla ikincilikte yer alıyor.Graf’ın 22 şampiyonlukla zirvede bulunduğu sıralamada, Williams 20 şampiyonlukla ikincilikte yer alıyor.Tek kadınlarda tüm zamanların şampiyonluk sıralamasında ise Avustralyalı Margaret Court, 24 zaferle ilk sırada bulunuyor.